top of page

2987 hodin na mimotělním oběhu


2987 hodin, to je 125 dní, více než 4 měsíce – extrémně dlouhá doba, po kterou byla 30letá Marie napojena na mimotělním okysličování krve tzv. ECMO. Covid způsobil vážné poškození plic. Bude nutná transplantace? Vhodně zvolená léčba toto riziko eliminovala. Po rehabilitacích mohla paní Marie pokračovat jen ambulantní léčbou.

30letá matka tří dětí Marie – v prosinci roku 2021 u ní nastoupil těžký průběh covidové infekce, postupně jí selhaly základní životní funkce, a nakonec musela být na mimotělní orgánové podpoře neuvěřitelných 126 dnů.

Prakticky od počátku napojení na ECMO u ní byla zahájena rehabilitace.

"Ve spolupráci s radiology jí byla na angiolince vyměněna standardní ecmo kanyla za speciální dvojcestnou, zavedenou do vnitřní krční žíly. Díky tomu tak mohla žena, která byla vážnou „kandidátkou“ na transplantaci plic, i s mimotělním oběhem pod dohledem fyzioterapeutů rehabilitovat,“

nastínil průběh rekordní doby napojení člen ECMO týmu MUDr. Filip Burša, Ph.D., staniční lékař Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM).

"Po zavedení kanyly jsme mohli zahájit mnohem intenzivnější rehabilitaci, která zahrnovala mimo jiné i terapii na motomedu. A s postupným zlepšováním fyzické kondice pacientky jsme byli i s ECMO a umělou plicní ventilací schopni také nácviku stoje u lůžka,“

přiblížil za tým fyzioterapeutů Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Mgr. Ján Šida.

Lékaři ECMO centra zaznamenali od roku 2020 obrovský rozvoj a potvrdili, že drží krok s tuzemskými i zahraničními centry. Na mimotělní oběh bylo do poloviny roku 2022 napojeno 150 lidí. Dalších 21 nemocných pak napojili lékaři na mobilní ECMO v jiné nemocnici. Komplexní ECMO centrum pro dospělé již poskytuje plné spektrum podpor pro pacienty se srdečním selháním a selháním plic a samozřejmostí je napojení pacientů s mimonemocniční srdeční zástavou v průběhu resuscitace.

Lékaři ECMO centra rovněž nepřetržitě poskytují konzultace kolegům z nemocnic nejen v Moravskoslezském kraji, ale i lékařům Zdravotnické záchranné služby MS kraje. ECMO tým je multioborový. Tvoří jej lékaři ze zmíněné Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, dále lékaři a perfuzionisté (odborníci, kteří zajišťují provoz přístroje) Kardiochirurgického centra a lékaři Kardiovaskulárního oddělení Interní a kardiologické.

65 zobrazení

Nová tvář

bottom of page