top of page

Nová tvář

Má nádory po celém těle způsobené genetickou poruchou. Jeden z nich mu vzal půlku obličeje. I tohle je řešitelné. Voperováním silikonové epitézy a vyplnění vlastním tukem lékaři Tomášovi vrací tvář. Donedávna nemožné!

Od dětství ho provází neurofibromatóza, genetická porucha, kvůli které mu na těle rostou nádory. Mladému muži se nádor vytvořil také v celé horní čelisti. „O odstranění tohoto nádoru se postarali kolegové z Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie a Kliniky otorinolaryngologie chirurgie hlavy a krku. Na nás připadla fáze rekonstrukce horní čelisti,”

popisuje primář Centra plastické chirurgie a chirurgie ruky MUDr. Martin Paciorek, MBA a dodává, jak k této rekonstrukci došlo:

„Samotnou rekonstrukci jsme provedli přenosem lýtkové kosti. Specifikem a velmi složitým bodem této operace je to, jak lýtkovou, respektive přenášenou kost natvarovat tak, aby byla v původním tvaru horní čelsiti.”

Horní čelist je prostorově hodně složitá na vytvarování a plánování přímo na operačním sále a přímo na pacientovi není možná, protože by mohlo dojít k nepřesnostem.

„Jelikož se jedná o milimetry, potřebujeme vědět dopředu definitivní tvar celé horní čelisti. K tomu nám slouží virtuální modelování s 3D tiskem. 3D model pochází z CT vyšetření a CT dat, která jsme schopní po vysegmentování si vytisknout a převést pomyslný postup do reality,

dodává MUDr. Paciorek.

Pro dárcovskou kost se využívá právě lýtková kost, protože její prostřední ⅔ člověk nepotřebuje a je nejvhodnější pro vytvoření části čelistí a to jak horní, tak dolní,

„Jsme schopni si velmi přesně ve virtuálním prostředí naplánovat, jak kost vysegmentovat tak, aby se z jednotlivých dílů stala skládačka, která nám poskládá již přímo daný 3D tvar horní čelisti,”

doplnil MUDr. Paciorek.

U pana Tomáše byly k rekonstrukci obličeje spojeny 2 postupy, které ještě donedávna nebyly možné. Doplnění chybějícího objemu ve tváří vlastním tukem a rekonstrukce celého oka a obočí silikonovou epitézou.


90 zobrazení
bottom of page