top of page

Porážka smrtelného stafylokoka


15letého studenta k nám přivezli po nevolnostech ve škole. Jak banální! Vyšetření však odhalila útok smrtící stafylokokové bakterie. Životní funkce začínají selhávat. Čas běží! Odvaha, rychlost a profesionalita našich lékařů znamená záchranu života. Po léčbě se Petr vrací do běžného života s novým cílem, stát se lékařem.

Zcela výjimečný postup zvolili lékaři z Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, ve spolupráci s chirurgy, při záchraně života patnáctiletého Petra. Napadla ho vzácná smrtící bakterie Staphylococcus aureus PVL, která je v převážné většině případů smrtící.

Postupně mu selhaly plíce, ledviny, játra, prodělal opakovaně septický šok a lékaři museli použít netradiční kombinaci metod na zvládnutí tohoto kritického stavu. Stav se zkomplikoval masivním krvácením do hrudníku, které i při maximální snaze a opakované aplikaci protisrážlivých přípravků nešlo konzervativně zastavit. Tým chirurgů a intenzivistů se přesto po vzájemné diskuzi rozhodl, že plíci, ze které docházelo k masivnímu krvácení, a bezprostředně ohrožovala pacientův život, operativně odstraní. Rozhodování nebylo snadné. Lékaři si uvědomovali obrovská rizika i to, že před nimi ještě nikdo takový krok neudělal. Jeho výjimečnost spočívala také v tom, že chlapec musel být po celou dobu náročné operace napojený na mimotělní oběh.

„Už samotné rozhodnutí operovat neslo s sebou obrovské riziko, protože krvácení do hrudníku bylo masívní a byl velký problém dostat se k cévám, které vystupují pro plíci ze srdce,“

přiblížil průběh výjimečné operace zkušený hrudní chirurg MUDr. Marcel Mitták, Ph.D., FETCS.

„Dostali jsme se do „země“, kde před námi nikdo nebyl. Ale věděli jsme, že když to neuděláme, tak nepřežije, protože kromě masivního krvácení do plic mu nefungovaly i jiné základní životní funkce,“

popsal kritickou situaci primář Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče MUDr. Tomáš Zaoral, Ph.D. Lékaři také použili jako první v zemi mimotělní přístroj, pomocí kterého odstraňovali pacientovi přebytečný oxid uhličitý.

Podle doktora Mittáka se s jednou plící dá i rekreačně sportovat a věří, že i Petr se k oblíbenému florbalu časem vrátí.

„Jsem optimista a věřím, že se mu bude dařit dlouhé roky a že to bude dobré,“

uvedl a přiznal, že ho velmi potěšilo, když ho jeden z jeho nejsložitějších pacientů sám vyhledal a poděkoval mu za záchranu života.

61 zobrazení

Nová tvář

bottom of page